Czyste powietrze wokół nas - projekt edukacyjny.

17-04-2020 17:34

W marcu nasze przedszkole przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Do programu przystąpiła gr. IV, V i VI wraz z rodzicami. Rodzicom została przekazana informacja o założeniach programu oraz wskazówki jak wspierać swoje dziecko i działania podejmowane w przedszkolu.

Od 2 do 6 marca 2020r. w naszej placówce został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej:

• Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymu.
  • „Co i dlaczego dymi?”
  • „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”
  • „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”
  • „Jak unikać dymu papierosowego?”

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek ,,Nie pal przy mnie”, rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia, głównego przewodnika i bohatera programu oraz nauczyły się jego piosenki. Dzieci otrzymały także garść informacji o tym, jak unikać dymu tytoniowego, w jaki sposób zachować się, gdy znajdują się w pomieszczeniach zadymionych, jak postępować, kiedy w ich obecności palą osoby dorosłe oraz w jakich miejscach obowiązuje zakaz palenia.

Bardzo dziękujemy naszym przedszkolakom za zaangażowanie oraz czynny udział w zajęciach.