Jakie zawody wykonują kobiety? - zastanawiały się dzieci z grupy VI.

18-03-2023 23:55

Celem tych poczynań było zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami i środowiskiem pracy, kształtowanie pożądanej postawy wobec pracy i edukacji, a także inicjowanie i rozwijanie zdolności oraz zainteresowań dzieci, czyli kształtowanie postawy aktywnej, kreatywnej, otwartej na świat i ludzi. Zajęcia odbywały się w formie zabawy, chodziło o poznanie siebie, swoich zainteresowań, istniejących możliwości i posiadanych ograniczeń. Zorganizowano prezentacje multimedialne przedstawiające kobiety wykonujące zawód: fryzjera, fotografa, sprzedawcy, nauczyciela. Dzieci brały udział w wycieczkach do poszczególnych miejsc pracy: wycieczka do zakładu fryzjerskiego Pani Justyny- mamy Antosi, sklepu odzieżowego na osiedlu Słonecznym. Zorganizowano rotacyjne kąciki tematyczne w celu umożliwienia dzieciom „odgrywania” zawodów, rozpoznawania ich podczas quizów i konkursów. Dzieci uczyły się rozpoznawać rekwizyty kojarzone z konkretnym zawodem. Przedszkolaki z pewnością zauważyły związki między zainteresowaniami a wykonywanym zawodem. Poza tym próbowano pokazać, jak współcześnie wykonywany jest konkretny zawód, a jak może to wyglądać za kilka lat.