Preorientacji zawodowa w gr V

22-02-2024 11:24 Grupa V

„ Poznajemy zawody”- dzieci z gr V uczestniczyły w cyklu zajęć ukierunkowanych na poznawanie zawodów, które wykonują bliskie im osoby. Oglądały prezentację multimedialną, brały udział w zajęciach praktycznych. Podczas zajęć miały możliwość poznania zawodu krawcowej, który przybliżyła dzieciom Pani Ania- z wykształcenia krawcowa. Poznały narzędzia i przedmioty , które stosuje krawcowa w swojej pracy. Miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas zajęć praktycznych. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień. Zajęcia realizowane są zgodnie z wymaganiami podstawy programowej, w której określono zadania preorientacji zawodowej na etapie edukacji przedszkolnej m.in.:
- dziecko określa, co lubi robić i co robi dobrze, - odgrywa różne role zawodowe w zabawie, - podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu i nazwy tych zawodów, które wzbudziły jego zainteresowanie, - podejmuje próby posługiwania się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny, - opowiada, kim chciałoby zostać - na miarę swoich możliwości planuje własne działania lub działania grupy rówieśniczej przez wskazanie pojedynczych czynności i zadań niezbędnych do realizacji celu.